Wedle założeń Programu Powszechnego Dostępu do Defibrylacji rozmieszczenie defibrylatorów powinno umożliwić skorzystanie z ich pomocy w czasie poniżej 3 minut. Zgodnie z tymi wytycznymi zrealizowano projekt "Trzebinia Miastem Bezpiecznego Serca" w ramach którego na terenie całej gminy w miejscach publicznych umieszczono 20 urządzeń AED.
Kompleksowe wdrożenie Programu Powszechnego Dostępu do Defibrylacji powinno być poprzedzone kompleksową analizą przygotowawczą. Dzięki prawidłowo przeprowadzonej analizie mamy możliwość prawidłowego zdefiniowania potrzeb szkoleniowych i sprzętowych, co pozwala na optymalizację wydatków i szybkie wdrożenie programu.
Istotnym elementem całego systemu jest również opieka nad całością projektu i serwis. W przypadku Programów Powszechnego Dostępu do Defibrylacji kluczowym elementem jest ciągłość projektu. Dotyczy to zarówno zagadnień związanych z ciągłą edukacją (szkolenia przypominające, akcje informacyjne), jak również zagadnień związanych z opieką na sprzętem (okres przydatności elektrod do użycia, żywotność baterii).
Ostatnim, ale niezwykle istotnym elementem całości programu jest etap informacyjny. Społeczeństwo, uczestnicy Programu powinni zostać poinformowani w odpowiedni sposób o tym po co jest on wdrażany, na czym on polega i kto jest za niego odpowiedzialny.
Prawidłowo wdrożony program jest efektem wykonania poszczególnych kroków.
Najistotniejszym elementem przygotowywania wdrożenia Programu Powszechnego Dostępu do Defibrylacji jest wnikliwa analiza potrzeb.
Analiza powinna obejmować zagadnienia związane z:
Rozmieszczenie defibrylatorów powinno być związane ze specyfiką miejsca (szkoła, kino, ośordek sportowy) oraz jego dostępnością w czasie poniżej 3 minut. Zgodnie z wytycznymi ILCOR/AHA/ERC defibrylatory powinny znajdowac się w miejscach, w których prawdopodobieństwo Nagłego Zatrzymania Krążenia jest większe niż raz na 2 lata.
W praktyce są to ośrodki zdrowia, zakłady pracy, szkoły, lotniska, dworce kolejowe, hotele, domy pomocy społecznej, centra handlowe i pływalnie.
Zakres niezbednego szkolenia oraz konieczność zdefiniowania procedur zależy od miejsca instalacji defibrylatora. Szkolenie i procedure dla pracowników hotelu będą nieco odmienne od tych dla pracowników ochrony zdrowia i o tym trzeba pamiętac w czasie wdrażania programu.
Ośrodek Sportowo-Rekreacyjny w Zabierzowie stawiając na bezpieczeństwo swoich klientów jako jeden z pierwszych Ośrodków Sportowych w województwie małopolskim zakupił DEFIBRYLATOR ? urządzenie do ratowania życia ludzkiego które zostało umieszczone na PŁYWALNI.
Miasto i Gmina Trzebinia (woj. małopolskie) oraz Centrum Kształcenia i Konsultacji ResQ jako pierwsze w Polsce zrealizowały wraz z władzami miasta kompleksowy program poprawy bezpieczeństwa mieszkańców pod hasłem "Trzebinia Miastem Bezpiecznego Serca".
Na terenie gminy umieszczonych zostało 20 automatycznych defibrylatorów. W kwietniu i maju 2007 roku przeszkolonych zostało 500 ochotników, mieszkańców gminy, tworzących sieć ratowników wolontariuszy. Szkolenia trwają nadal, a sieć defibrylatorów powiększa się. Każdy mieszkaniec Trzebini dostał mapkę z rozmieszczeniem defibrylatorów. Po wezwaniu pogotowia może dodatkowo zadzwonić na lokalny numer alarmowy dostępny na mapie i poprosić o natychmiastowe dostarczenie defibrylatora na miejsce zdarzenia. Ratownicy wolontariusze dostępni są całą dobę.
Głównym celem projektu jest nie tylko poprawa dostępu do urządzeń ratujących życie, ale przede wszystkim podniesienie wśród mieszkańców umiejętności związanych z udzielaniem pierwszej pomocy. Dzięki temu programowi mieszkańcy Trzebini będą mieli świadomość, że mogą liczyć na pomoc sąsiadów, kiedy będzie im to naprawdę potrzebne. Poprawi to również relacje pomiędzy mieszkańcami, które staną się bardziej przyjazne.
Od czerwca 2007 do listopada 2007 uratowano trzy osoby. Żyją one dzięki umiejętnością niesienia pierwszej pomocy przez przypadkowych ratowników. Dlatego warto podnosić swoje umiejętności z tego zakresu.
Jeżeli uważasz, że warto rozważyć podobny projekt w Twoim miejscu zamieszkania, zakładzie pracy skontaktuj się z nami. Nasz konsultant uda się na miejsce i dokona analizy miejsc strategicznych i zaproponuje rozmieszczenie defibrylatorów oraz określi ilość osób do przeszkolenia.
Pamiętaj nie musisz stać biernie - "I Ty możesz pomóc"...
Ważnym elementem wdrażania Programu Powszechnego Dostępu do Defibrylacji jest zaplanowanie procesu edukacyjnego. Szkolenia powinny być dostosowane do wiedzy słuchaczy oraz obejmować zagadnienia związane z udzielaniem pierwszej pomocy z wykorzystaniem defibrylatora automatycznego.
Istotnym elementem, któy należy brac pod uwagę są uwarunkowania prawne, które określają jakie czynności mogą wykonywać laicy i jakiej ochronie prawnej podlegają z tytułu udzielania pierwszej pomocy.
W czasie planowania szkolenia należy się upewnić, czy zostanie ono przeprowadzone zgodnie z aktualnie obowiązującymi standardami dotyczącymi udzielania pierwszej pomocy. Standardy te są uzgadniane i ogłaszane przez ILCOR (ang. International Liaison Committee on Resuscitation).
Największymi organizacjami, które zajmują się edukacją oraz akredytacją są Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne oraz Europejska Rada Resuscytacji.
Zajęcia powinny obejmować przede wszystkim ćwiczenia praktyczne. Każdy kursant powinien przećwiczyć wykonywanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej na manekinie.
Najlepsze szkolenia prowadzone są w grupach 6 osobowych.
W celu zapewnienia ciągłości programu należy odpowiednio zadbać o opiekę techniczną. Większość defibrylatorów automatycznych wyposażona jest w fukcje automatycznego testu wykonywanego w określonych odstępach czasu (codziennie, raz w tygodniu, raz w miesiącu). Naszym obowiązkiem jest codzienna kontrola sprawności urządzenia, czyli weryfikacja poprawności przeprowadzonego testu. Wszystkie urządzenia posiadają symbol informujący nas o sprawności aparatu. Poza weryfikacją sprawności aparatu kontrolowac należy okres przydatnosci do użycia elektrod defibrylacyjnych. Większość producentów dostarcza elektody z okresem przydatności do użycia pomiędzy 18, a 24 miesiące. Uzywanie elektrod po okresie przydatnosci do użycia nie gwarantuje prawidłowości działania urządzenia.
Okres przydatności do użycia elektrod defibrylacyjnych jest ograniczony.
Defibrylatory automatyczne mają funkcje autotestu. Zawsze jednak należy weryfikować czy test przebiegł pozytywnie.